„Rozbłyski” Danuty Kurczewicz w Książnicy Zamojskiej
W dniu 4 lutego 2016 r. w Książnicy Zamojskiej im. Stanisława Kostki Zamojskiego odbył się wernisaż prac malarskich Danuty Agnieszki Kurczewicz, rodem z Pawłowa, chełmianki z wyboru. Po wystawach indywidualnych w Chełmie i Świdniku (2015) jest to trzecia indywidualna wystawa malarki i jednocześnie poetki. Wystawę otworzyła Halina Zielińska, kierownik Działu Promocji i Upowszechniania Czytelnictwa. W uroczystości uczestniczyli: Jan Wojciech Matwiejczuk – Przewodniczący Rady Miasta Zamość, uczniowie klas II a i II b Liceum Plastycznego im. Bernarda Mirando w Zamościu z nauczycielką Małgorzatą Godzisz, miłośnicy malarstwa i poezji oraz przyjaciele bohaterki wernisażu. Danucie Kurczewicz towarzyszył kolega z Chełmskiej Grupy Literackiej „Lubelska 36” Stanisław Koszewski, chełmski poeta i fraszko-pisarz. D. Kurczewicz odsłoniła zebranym kulisy sięgnięcia po pędzel i farby, inspirowane poezją. Zebrani mieli także okazję wysłuchania jej utworów poetyckich w autorskiej interpretacji, które przenikały poprzez zaprezentowane obrazy, tworząc nierozerwalną całość.
Prezentowane na wystawie obrazy zostały pomieszczone w wydanym w 2015 r. albumie malarskim „Rozbłyski” (Wyd. „Tawa”, Chełm), wzbogaconym o wiersze nawiązujące do tematyki obrazów (abstrakcje oscylujące wokół figur geometrycznych).
Niespodzianką wieczoru była interpretacja wierszy Danuty Kurczewicz w wykonaniu Dominiki Bober – uczennicy klasy II b Liceum Plastycznego w Zamościu. Nawiązując do eksponowanych obrazów uczniowie liceum plastycznego wyrażali przekonanie o właściwej interpretacji treści obrazów poprzez prezentowaną poezję. Udostępnione kompozycje na płótnach (olej) nabrały tym samym wyjątkowego a dla niektórych odbiorców zaskakującego wyrazu.
Część prezentowanych w Książnicy Zamojskiej obrazów zostało wykorzystanych do ilustracji tomu wierszy autorki „Żarówki gasną pod ziemią” (Wyd. „Tawa”, Chełm, 2014). Recenzując wiersze z tego tomiku dr Edyta Antoniak-Kiedos z Sosnowca w artykule pt. „Jak ukryć ckliwość?” („Akcent” nr 4(142) 2015) odnotowała następująco „…wszystkie zamieszczone w najnowszym zbiorze prace plastyczne pochodzą z cyklu Rozbłyski i przywodzą na myśl walkę światła z ciemnością, dobra ze złem. Co charakterystyczne, autorka wykorzystuje całą paletę barw, aby na różne sposoby przedstawiać wciąż ten sam temat – szukając jądra, sedna, skupiając się na głębi odmalowanej przestrzeni. W rezultacie oglądający kolejne „rozbłyski” odbiorca jest zmuszony do łączenia słowa pisanego z obrazem, tak by zobaczyć w tej poezji jakąś erupcję, wybuch albo tsunami…”.
O tomiku malarsko-poetyckim „Rozbłyski” wspomniał dr Bogusław Wróblewski, st. wykładowca Zakładu Dziennikarstwa UMCS w Lublinie a zarazem Redaktor Naczelny kwartalnika „Akcent”, poświęconego literaturze, sztuce i naukom humanistycznym, w audycji Polskiego Radia Lublin „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” (14 lutego 2016 r.). Udzielając wywiadu red. Grażynie Lutosławskiej, i podsumowując dorobek pisarki oraz literacki Lubelszczyzny w 2015 r. stwierdził, m. innymi „…odnotowałbym bardzo ciekawą autorkę z Chełma Danutę Agnieszkę Kurczewicz, która w tym roku (2015) opublikowała niezwykły dosyć tomik zatytułowany Rozbłyski, i to jest książka poetycko-malarska. Danuta Kurczewicz, która już jest autorką kilku, moim zdaniem, bardzo dobrych książek poetyckich, przed dwoma, trzema laty postanowiła spróbować swoich sił jako malarka, i o dziwo poszło jej to od początku znakomicie. To są bardzo interesujące obrazy, i reprodukcje tych obrazów (obrazy olejne) przeplatane wierszami złożyły się na tę jej nową książkę zatytułowaną Rozbłyski…”.
www.portalzamojski.pl