21 lutego 2018
Apel do obecnych i byłych mieszkańców Pawłowa!

Drodzy obecni i byli mieszkańcy Pawłowa oraz okolic!

 

            Wielkimi krokami zbliża się 100 rocznica odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę, a więc też i przez Pawłów. Cały kraj będzie świętować ten okrągły jubileusz, realizując szereg przedsięwzięć,  upamiętniających to doniosłe  wydarzenie. 

Stowarzyszenie Przyjaciół Pawłowa pragnie włączyć się w nurt obchodów wspomnianej rocznicy i zachęcić Was do współpracy. Dlatego zwracamy się do obecnych i byłych mieszkańców Pawłowa z gorącą prośbą o udostępnienie nam materiałów z domowych archiwów,  nawiązujących do roku 1918 lub do okresu zaborów. Mogą to być zdjęcia, dokumenty, listy czy przedmioty liczące 100 i więcej lat, lub materiały późniejsze, ale odnoszące się tematycznie do wspomnianego przedziału czasowego. Mile widziane będą także zasłyszane wiersze, piosenki, humory, powiedzenia, związane z niewolą i walką o niepodległość. Nie mogą to być jednak powszechnie znane utwory literackie czy muzyczne  polskich poetów i kompozytorów, lecz twórczość lokalnych artystów z tamtych lat. 

 

               Naszym zamierzeniem  jest, zachęcić was do międzypokoleniowej rozmowy na temat materialnego i niematerialnego  dziedzictwa każdej rodziny i poszperania w domowych archiwach. Co kryje się na dnie szuflad lub w starym regale na strychu? Może zdjęcie pradziadka z carskiego wojska lub jego synka w przydomowym ogródku? Może jakiś stary list, dokument lub pismo urzędowe? A może na ścianie wisi obraz lub różaniec, który prababcia przywiozła z pielgrzymki do Galicji? Każda rzecz to niemy świadek historii naszego kraju i naszych rodzin. Pozwólmy im przemówić! Ożywmy czas zamknięty w tych starych przedmiotach! Wzbogaćmy naszą wiedzę o wspólnej przeszłości! 

 

Zgromadzone materiały posłużą nam do przygotowania wystawy (i wydania pamiątkowego albumu) "Z pawłowskiego kuferka – w 100 rocznicę odzyskania niepodległości”.

 

Planujemy też wydać publikację „Pawłowianie sprzed 100 lat – wybrane (nie)zwykłe historie”.

 

Co pozostało w naszej pamięci z opowiadań babć i dziadków? Jakie (nie)zwykłe historie związane są z naszymi przodkami? Jak wyglądało ich życie codzienne i ich droga do Niepodległej?  Co ich cieszyło, a co smuciło? Zachęcamy wszystkich: dzieci, młodzież i dorosłych do napisania wspomnień o naszych pradziadkach i opisania ich (nie)zwykłych losów. Byłoby wspaniale, gdyby można było dołączyć do prac jakieś dokumenty czy zdjęcia, ale nie jest to obowiązkowe. Za to odręczny rysunek wykonany przez plastycznie utalentowanego  prawnuka stanowiłby miłe uzupełnienie całości (oczywiście to też tylko sugestia, a nie konieczność).

 

               Czy uda się nam to przedsięwzięcie? Jego powodzenie zależy w dużej mierze od gotowości podjęcia działań, ukierunkowanych na realizację naszych propozycji. Bez waszej pomocy nie zbierzemy materiałów, koniecznych do sfinalizowania przedstawionych zamierzeń, a jeśli nawet, to będą to zbiory szczątkowe, prezentujące zapewne tylko część dostępnych archiwaliów. Podzielmy się więc naszymi pamiątkami z innymi. Niech staną się one wspólnym dobrem pawłowskiej społeczności,  zbudują most, łączący teraźniejszość z przeszłością i będą wyrazem naszego szacunku dla tych, którzy o wolnej Polsce marzyli i o nią walczyli.

 

Materiały można przesyłać:  pocztą elektroniczną na adres: skurczewicz@o2.pl lub gokpawlow@op.pl lub pocztą tradycyjną (także osobiście) na adres Stowarzyszenia Przyjaciół Pawłowa 22-172 Pawłów ul. Szkolna 2.

Po zamknięciu wystawy wszystkie dokumenty i pamiątki  zostaną po wcześniejszym sfotografowaniu bądź zeskanowaniu  zwrócone.      

                                                                                                             Redakcja „Głosu Pawłowa”