10 października 2022

Na stronie Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków pojawiła się informacja o naszym stowarzyszeniu 

 
Stowarzyszenie Przyjaciół Pawłowa powstało w 2004 r. z inicjatywy obecnych i byłych mieszkańców Pawłowa (gm. Rejowiec Fabryczny) i obecnie liczy 63 członków, a jego celem jest kształtowanie i utrwalanie poczucia lokalnej tożsamości, rozwój kulturalny i społeczny mieszkańców, badanie i utrwalanie historii miejscowości, zachowanie jej dziedzictwa duchowego i materialnego, tworzenie nowych tradycji kulturowych oraz troska o estetykę i środowisko naturalne. Stowarzyszenie wydaje samodzielnie regionalny kwartalnik pt. „Głos Pawłowa”, w którym publikowane są artykuły poświęcone historii miejscowości, jej zabytkom i mieszkańcom oraz komentowane wydarzenia współczesne, w tym także działalność Stowarzyszenia. Gazeta oprócz wersji papierowej jest dostępna w wersji cyfrowej na stronie Chełmskiej Biblioteki Publicznej ( http://cyfrowa.chbp.pl) a od 2015 r. także na stronie internetowej Stowarzyszenia ( http://spppawlow.org) oraz na FB. W latach 2012-2013 Stowarzyszenie wydało dwie publikację poświęcone dziejom Pawłowa: „Zarys dziejów Pawłowa od XV do XX wieku”, autorstwa L. Lipińskiej, St. Lipińskiego, M. Kawałki, A. Kędzierawskiego i S. Kurczewicza, oraz „Zarys dziejów szkolnictwa w Pawłowie”. autorstwa A. Kędzierawskiego.

 

Od 2008 r. Stowarzyszenie wraz ze Szkołą Podstawową w Pawłowie oraz Katolickim Stowarzyszeniem „Civitas Christiana” w Chełmie organizuje coroczne Zloty Miłośników Twórczości Ryszarda Kapuścińskiego, połączone z konkursami i warsztatami dziennikarskimi dla młodzieży; do czasu śmierci dr Alicji Kapuścińskiej, Zloty odbywały się pod jej patronatem. W 2012 r. z inicjatywy Stowarzyszenia na budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Pawłowie odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą Ryszardowi Kapuścińskiemu.
 
Od 2016 r. do 2020 r. Stowarzyszenie wraz z nauczycielami z Rejowca Fabrycznego oraz Stanisławem Lipińskim, mężem zmarłej poetki i nauczycielki pawłowskiej, Lucyny Lipińskiej, organizowało konkurs recytatorski jej wierszy.
 
W 2006 r. z inicjatywy Stowarzyszenia oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Pawłowie przeprowadzone zostały prace remontowe zabytkowej kapliczki św. Jana Nepomucena z poł. XIX w. – m.in. wymieniono pokrycie dachowe na nowe z gontu drewnianego, naprawiono miejscowe uszkodzenia muru, wykonano nową opaskę odwadniającą oraz zagospodarowano przyległy teren; obok kapliczki postawiona została tablica informująca o historii obiektu. Obecnie planowane jest przeprowadzenie kolejnych prac remontowych w zakresie usunięcia przyczyn zawilgocenia murów kapliczki.
W 2009 r. członkowie Stowarzyszenia wykonali z własnej inicjatywy prace porządkowe wokół „zapomnianych mogił” na cmentarzu parafialnym w Pawłowie.
 
W 2013 r., w 70. rocznicę rozstrzelania w Siedliszczu przez hitlerowców 6 mieszkańców Pawłowa, z inicjatywy Stowarzyszenia został wykonany nowy nagrobek na zbiorowej mogile zamordowanych na cmentarzu w Siedliszczu oraz odbyła się uroczysta msza z poświęceniem nagrobka.
 
W 2018 r. z inicjatywy Stowarzyszenia przeprowadzono rewitalizację zabytkowego Kopca Tadeusza Kościuszki z 1917 r., usytuowanego na rynku w Pawłowie. W ramach inwestycji przywrócono pierwotnych charakter kopca poprzez rekonstrukcję nasypu ziemnego, usunięcie wtórnej cementowej wylewki wokół kamiennej płyty inskrypcyjnej z popiersiem Tadeusza Kościuszki, usunięcie wtórnego metalowego ogrodzenia oraz wykonanie nowego drewnianego krzyża w miejsce metalowego. Uroczyste odsłonięcie Kopca nastąpiło w dniu 21 września 2018 r. podczas pikniku historycznego “Ziemia Wolności”, organizowanego w ramach obchodów 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
 
 
W 2018 r. z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości z inicjatywy Stowarzyszenia na zabytkowym budynku dawnej siedziby Gminy Pawłów została odsłonięta tablica upamiętniająca mieszkańców Pawłowa poległych w walkach o niepodległość.
Na wniosek Stowarzyszenia, Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Warszawie w sierpniu 2022 r. wpisało grób Tadeusza Bełzy, partyzanta AK IV Rejonu Obwodu Chełmskiego zabitego w potyczce z ukraińskim oddziałem SS z Trawnik 15 kwietnia 1944 r. w okolicach Wólki Kańskiej b. gm. Pawłów, znajdujący się na cmentarzu parafialnym w Pawłowie – do ewidencji „grobów weteranów walk o wolność i niepodległość”. W dalszej kolejności Stowarzyszenie planuje przeprowadzić rewitalizację zdewastowanego nagrobka.
Na stronie Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków pojawiła się informacja o naszym stowarzyszeniu